Návody

Otázky a odpovědi, které o mně chcete vědět nejčastěji

Chcete vědět více o ochraně osobních údajů? Dokumenty ke stažení Za jak dlouho si pro mě budete moci přijít? Budete potřebovat fotografii, když si mě přijdete založit nebo vyměnit? Do kdy platím? Kdy za mě musíte vyměnit Opencard a jak to udělat, aby to bylo zdarma? Kdy můžete Opencard vyměnit za moji maličkost? Musíte při výměně vrátit původní kartu? Co budete potřebovat, pokud mě zařizujete pro někoho jiného? Můžete získat moji anonymní verzi mimo expresní místa? Jak má vypadat fotka? Co když nahrajete špatnou fotku? Co dělat, pokud jste zadali chybný údaj? Jak zjistíte, co se děje s vaší žádostí o mě, případně už se mnou? Jak zjistíte, že jsem připravena k vyzvednutí? Je možné zrušit online žádost? Dostanete zpátky peníze? Můžete mě použít hned po našem setkání? Nemůžete se dovolat na infolinku? Co teď? Stále čekáte na aktivační email? Chcete mě zařídít pro svoje dítě? Kdy k vám dorazím poštou? Jak mě získat zdarma? Je možné mě získat na počkání? Jak získat kartu bez evidence? Potřebují Lítačku také senioři? Co dělat, pokud jste mě zlomili nebo jinak poškodili? Je možné zaregistrovat více lidí pod jednu e-mailovou adresu?

Chcete vědět více o ochraně osobních údajů?

Hlavní zásady ochrany osobních údajů naleznete na stránce osobních údajů.

Za jak dlouho si pro mě budete moci přijít?

Obvykle mě vyrobí do 14 dní od podání žádosti. Někdy se ovšem může něco zadrhnout, proto tento údaj berte jako orientační. Poslední slovo mají vždy Obchodní podmínky.

Budete potřebovat fotografii, když si mě přijdete založit nebo vyměnit?

Ano, bez barevné fotky by to nešlo.

Parametry fotografií přikládaných k žádostem

K žádosti je nutné přiložit fotografii, která splňuje níže uvedené požadavky a odpovídá tak parametrům průkazové fotografie:
1. Fotografie zachycuje celý obličej z čelního pohledu, otevřené oči.
2. Fotografie zobrazuje celý obličej – od vrcholu hlavy až po ramena.
3. Fotografie je pořízena před jednobarevným světlým pozadím.
4. Na fotografii nejsou žádné stíny, které by bránily čitelnosti obličeje.
5. Fotografie nesmí být pořízena s nasazenými slunečními brýlemi či pokrývkou hlavy (není-li výjimka např. ze zdravotních či náboženských důvodů).
6. Fotografie musí být barevná, dobře čitelná, bez výrazných úprav.
7. Fotografie musí odpovídat aktuálnímu vzhledu žadatele.

Do online žádosti je nutné vložit fotografii digitální, splňující výše uvedené a následující technické parametry:
Technické požadavky na digitální fotografii jsou: velikost max. 2MB, minimálně 346px výška a 260px šířka
Možné formáty jsou: jpg, jpeg a png

Pozn.: K anonymní kartě fotografie není vyžadována.

Do kdy platím?

Budu vám dělat radost až čtyři roky od data vydání.

Kdy za mě musíte vyměnit Opencard a jak to udělat, aby to bylo zdarma?

Dokud vám nebude končit platnost Opencard, tak pro mě nemusíte.
Pokud o mě zažádáte v době konce platnosti vaší Opencard a žádost vyplníte online přes webové stránky www.litacka.cz, budu zdarma a dorazím poštou až k vám domů.
Kdybyste mě náhodou ztratili nebo mě ukradl nějaký nenechavec, bude vás výměna stát nějaké peníze. Mrkněte na ceník.

Kdy můžete Opencard vyměnit za moji maličkost?

Nejdřív 2 měsíce před koncem platnosti Opencard.
Nejpozději 30 dní od konce platnosti Opencard.

U některých karet bylo možné prodloužení:
Konec platnosti karty v roce 2012 - prodloužení do roku 2016
Konec platnosti karty v roce 2014 - prodloužení do roku 2016
Karty s platností karty do 30. 4. 2013 - prodloužení do roku 2017
Karty s platnosti karty do 31. 3.2015 - prodloužení do roku 2017

U prodlužovaných karet se mění pouze rok. Den i měsíc zůstávají stejné.

Tedy karty končící např. 30. 9. 2012 jsou prodlouženy do 30. 9. 2016, karty končící 31. 3. 2013 jsou prodlouženy do 31. 3. 2017 atd.

Pokud si nebudete jistí dnem, do kterého já nebo vaše Opencard platíme, můžete využít kalkulátor platnosti karty, který bude dostupný od 1. srpna tady u mě na webu.

Musíte při výměně vrátit původní kartu?

Nemusíte. Tato povinnost již byla zrušena.

Co budete potřebovat, pokud mě zařizujete pro někoho jiného?

Díky, že ostatním pomáháte! Abyste mě vyřídili, budete potřebovat formulář Plné moci pro založení/převzetí karty + kopii dokladu totožnosti zmocnitele.

Plnou moc nemusíte úředně ověřovat, což je skvělé.

Pokud mě pořizujete pro své dítko do 18 let, plnou moc samozřejmě nepotřebujete. Jen je třeba, abyste svoji ratolest měli uvedenou v občanském průkazu. Případně přijďte s jejím rodným listem.

Můžete získat moji anonymní verzi mimo expresní místa?

Bohužel to nejde. Když budu anonymní, neponesu žádné údaje o svém držiteli, proto budu k mání pouze expresně v Zákaznickém centrum Lítačka (Škodův palác), Jungmannova 35/29, Praha 1.

Jak má vypadat fotka?

Technické požadavky jsou: velikost max. 2MB, minimálně 346px výška a 260px šířka. Možné formáty jsou jpg, jpeg a png.
Dejte pozor, aby byla fotka aktuální, jinak můžete dostat při kontrole pokutu. Pokud bude na fotce nějaký nesmysl, neschválíme ji. Fotografie by měla odpovídat průkazovému typu a musí být barevná.

Co když nahrajete špatnou fotku?

Každou fotku zkontrolujeme. Jestliže fotka nevyhovuje, pošleme vám email a budete si moci fotku upravit ve svém účtu.

Co dělat, pokud jste zadali chybný údaj?

Sami si své údaje měnit nemůžete. Pokud něco nesedí, je potřeba hned volat zákaznickou linku. Naši operátoři vám údaje rádi změní, ale jen dokud nezačne má výroba. Volejte tedy co nejdříve.

Jak zjistíte, co se děje s vaší žádostí o mě, případně už se mnou?

Jestliže jste o mě požádali online, můžete průběh sledovat ve svém účtu, do kterého se dostanete pomocí registrovaného emailu a zvoleného hesla. V případě, že jste o mě žádali papírovým formulářem, dáme vám vědět pomocí SMS, až budu připravena k vyzvednutí. Už aby to bylo.. :)

Jak zjistíte, že jsem připravena k vyzvednutí?

Jakmile dorazím na naše místo setkání, pošleme vám SMSku. Už se nemůžu dočkat! :)

Je možné zrušit online žádost? Dostanete zpátky peníze?

Zrušit vaši žádost mohou jedině šéfové webové stránky a pouze dokud nezačne výroba karty. Pokud tedy chcete žádost opravdu zrušit, volejte infolinku nebo pište email. Jestliže už máte zaplaceno, peníze vám vrátíme. Pokud jste zvolili platbu převodem a ještě nic nepřevedli, není samozřejmě co řešit. :)

Můžete mě použít hned po našem setkání?

Jestliže jsem úplně nová, nebo jde o výměnu bez kupónu, můžete mě hned použít. V případě, že jde o výměnu s ještě platným kupónem, je potřeba použít validátor k přehrání kupónu.

Nemůžete se dovolat na infolinku? Co teď?

Na infolince je každý den několik statečných operátorů, připravených vám pomoct. I tak se ale občas stane, že máme obsazeno. V tom případě zkuste zavolat za chviličku, nebo pošlete email. K rychlému vyřešení Vašeho problému také pomůžete, pokud budete znát číslo žádosti/karty, které se Váš telefonát týká.

Stále čekáte na aktivační email?

Zkuste zkontrolovat všechny složky na svém emailovém účtu. Pokud email není nikde, ani ve spamu nebo hromadných zprávách, napište nám na info@litacka.cz a něco vymyslíme.

Chcete mě zařídít pro svoje dítě?

Žádáte-li o kartu v zákonném zastoupení pro dítě mladší 15 let, lze tak učinit pouze osobně v Zákaznickém centru Lítačka ve Škodově paláci. Žádost bohužel nelze podat prostřednictvím webového formuláře, cena se ovšem řídí Online sazebníkem.

Žádá-li o kartu dítě starší 15 let, lze tak učinit prostřednictvím online webového formuláře, na kontaktních místech či v Zákaznickém centru Lítačka ve Škodově paláci. Manipulační poplatky se řídí dle platného ceníku.

Kdy k vám dorazím poštou?

Všeobecné podmínky říkají, že je třeba čekat maximálně 30 dní. Reálně je ale všechno rychlejší a měli bychom se setkat nejpozději za 14 dní. Pokud jste si objednali mé doručení poštou, očekávejte doporučené psaní od firmy Monet+, a.s. se sídlem ve Zlíně. A pozor, doručujeme pouze v rámci České republiky!

Jak mě získat zdarma?

Zdarma mě dostanete jedině, pokud o mě žádáte online v období 2 měsíce před koncem platnosti až 1 měsíc po a zároveň mě necháte přijet poštou.

Je možné mě získat na počkání?

Ano, a to na těchto expresních místech ze seznamu. Zaplatíte za mě ale více, než při online žádosti. Přesnou cenu najdete v ceníku.

Jak získat kartu bez evidence?

Od 1.2.2017 je nově k dostání také Karta bez evidence. Tato karta je expresně vydávána v našem Zákaznickém centru Lítačka ve Škodově paláci a k jejímu vyřízení budete potřebovat doklad totožnosti a barevnou průkazovou fotografii. Cena Karty bez evidence se řídí platným Ceníkem pro expresní výdej.

Potřebují Lítačku také senioři?

Pokud vám už bylo 70 let, můžete po Praze včetně příměstské autobusové dopravy ve vnějších pásmech jezdit zdarma pouze po předložení občanského průkazu. Pokud však budete chtít využít zdarma také železnici na území Prahy, budete potřebovat Lítačku s nahraným Dokladem o nároku na zvláštní ceny jízdného pro seniory od 70 let za 20 Kč, který je platný 4 roky, nebo papírovou průkazku Senior 70+ v ceně 20 Kč s neomezenou platností.

Pokud vám je mezi 65-70 lety, máte nárok na „bezplatnou jízdu“, avšak pouze s platným cestovním dokladem. Na Lítačku nebo Opencard si nahrajete Doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného pro seniory od 65 do 70 let za 120 Kč. I pro vás platí možnost alternativní papírové průkazky Senior 65-70 za 20 Kč. Oba typy dokladů mají platnost do dovršení 70 let.

Senioři ve věku 60-65 let mají nárok na zlevněné jízdné dle ceníku DPP, s platným cestovním dokladem - třeba Lítačkou.

Podrobné informace o tarifech najdete na stránkách DPP.

Co dělat, pokud jste mě zlomili nebo jinak poškodili?

Pokud jsem poškozená, pravděpodobně nebudu fungovat správně, zajděte si mě tedy co nejdříve vyměnit. Nejrychleji mě získáte expresně v Zákaznickém centrum Lítačka (Škodův palác), Jungmannova 35/29, Praha 1.

Je možné zaregistrovat více lidí pod jednu e-mailovou adresu?

Bohužel ne. Registrovat se může vždy jen jedna osoba s jednou e-mailovou adresou.

Vaše Lítačka

Máte dotaz?